Що робити мешканцям громади у разі радіаційної аварії: рекомендації

  • 27.06.2023, 13:25
  • 763
  • Пресслужба ЛМР
Ризик теракту росії на тимчасово окупованій Запорізькій АЕС залишається високим. У разі радіаційної аварії детальні вказівки будуть поширені через інформаційні канали ДСНС та місцевих органів влади. Найголовніше – залишатися у приміщенні або терміново у нього зайти, якщо ви перебуваєте на вулиці. Про це нагадують в управлінні з питань надзвичайних ситуацій, цивільного захисту населення та територіальної оборони Львівської міської ради.

фото з відкритих джерел

Перебувайте в укритті

Зайдіть у  підвал або інше приміщення, бо радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівель. Якщо можливо, залишайтеся в кімнаті, зачиняйте вікна та двері, ущільніть отвори підручними засобами (скотч, змочена водою тканина) та вимкніть системи вентиляції (кондиціонери або обігрівачі) у будинку. Залишайтесь в укритті, допоки офіційна влада не надала інших вказівок.

Стежте за офіційними джерелами інформації

Користуйтесь повідомленнями від рятувальників (ДСНС), поліції, органів місцевої влади, увімкніть телебачення, радіо, стежте за офіційними каналами інформації. Також бажано підписатися на такі канали в Telegram або Facebook. 

Знезаразьте себе

Зніміть верхній одяг, так ви позбудетеся до 90% радіоактивного матеріалу, але дуже обережно, щоб не розтрусити радіоактивний пил. Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер, тримайте його далі від людей і домашніх тварин. Прийміть душ з милом, голову помийте шампунем. Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини тіла. Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною, особливо протріть руки та обличчя, повіки, вії, вуха. Одягніть чистий одяг. Допоможіть вашим рідним і близьким. За можливості вдягніть захисну маску чи респіратор.

Подбайте про безпеку води та харчових продуктів

Лише вода в пляшках вважатиметься безпечною (не забрудненою), поки рятувальники чи влада не повідомлять про безпеку водопровідної води. Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє її радіоактивних речовин. Напої у холодильнику теж безпечні для вживання. Вода в інших ємностях у вашому домі, таких як унітаз або водонагрівач, не буде містити радіоактивних речовин. Водопровідну або колодязну воду можна використовувати для миття себе та пакувань з їжею і водою. Продукти є безпечними, якщо зберігались у герметичних контейнерах (консерви, банки, пляшки, коробки тощо). Також безпечною є їжа з холодильника та морозильної камери.

Не приймайте самостійно йодид калію

Йодид калію не захищає людей від радіації, а захищає тільки щитоподібну залозу від впливу радіоактивного йоду. Приймати його наперед без потреби недопустимо.

Пам’ятка