У Львові запаленням лампадок, покладанням квітів та молитвою вшанували жертв Голокосту

  • 27.01.2022, 14:54
  • Пресслужба ЛМР
Сьогодні, 27 січня 2022 року, у Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту у Львові відбулася низка меморіальних заходів.

фото: Олександр Мазуренко

Так, заходи розпочались покладанням квітів на території колишнього Янівського табору. Опісля  молитвою, покладанням квітів та запаленням лампадок вшанували постраждалих внаслідок Голокосту біля пам’ятника жертв Львівського гетто. Модератором заходу була Адель Діанова заступниця консула Держави Ізраїль у Західному регіоні.

До моління долучилися священнослужителі різних християнських конфесій. Зі словом до присутніх звернувся Синкел у справах монашества Львівської Архиєпархії УГКЦ, єрм. Юстин (Бойко).

 «Жодну смерть, якою б вона не була, не можна пояснити розумом. Людське життя на землі і смерть можна зрозуміти тільки у світлі вірі. Навіть меморіальний комплекс, який ми бачимо перед собою, прояснює нам це.

У його центрі знаходиться чоловік похилого віку з піднятими до неба головою і руками. Одна рука у нього стиснена в кулак як символ затисненого болю і бажання помсти, друга — простягнена долонею вгору на знак благання і звернення в молитві до Бога. Стареча голова підведена до неба, немов приречена не бачити подій під нею, застигла у пригадуванні трагедії. Біля підніжжя скульптури — кам’яні руїни та уламки могильних плит — ознака смерті і знищення, позаду фігури — дерево, посаджене на відкритті монументу на знак примирення й продовження життя», – зазначив він.

Опісля головний рабин Львова та Західної України Мордехай Шломо Болд, особливо закцентував на чесноті мужності.  Її, за його словами, в особливий спосіб продемонстрували праведники світу, які попри загрозу бути знищеними, рятували євреїв.

«Під час Голокосту було знищено 6 мільйонів людей. Уявіть: 6 мільйонів разів знищено людину. З них – півтори мільйони дітей. Вбивство починається, коли не говорять правду. Коли дозволяють собі казати: “це не людина, її можна знищувати”. Були люди, які мали сміливість протистояти цьому.  Важливо зрозуміти одну річ – якщо ми будемо зараз на найвищому рівні вшановувати тих, які були сміливими тоді, то Голокосту більше не буде. Адже Голокост починається вдома, а потім виходить на вулиці і шириться поміж народами», – додав він.

Також рабин Мордехай Шломо Болд звершив молитву.

Згодом всі присутні мали нагоду запалити лампадки та покласти квіти до пам’ятника жертв Львівського гетто. Серед учасників заходу була також керуюча справами виконкому Львівської міської ради Наталя Алєксєєва.

Додамо, що сьогодні у Почесному Консульстві Держави Ізраїль у Західному регіоні буде також  літературно-музична програма за мотивами книги Василя Гроссмана “Життя і доля за участі скрипаля Назара Бахрія, вокально-інструментального ансамблю SHTRUDL і квартету “Mames un Tekhter”. Окрім того, заплановано онлайн-показ фільмів ГО ЗУЦ “Гілель” – “Людяність на межі життя” – серії короткометражних фільмів на основі реальних історій допомоги та спасіння євреїв.  А також у Меморіальному музеї “Територія терору” триває виставка “Захистимо пам’ять. Масові поховання часів Голокосту в Україні”.

фото: Олександр Мазуренко