Ті, хто підкорив темряву: інтегрований мистецький проект «Відчинилося життя» святкує своє 10-річчя

  • 16.04.2018, 10:56
  • 923
  • Марія Демчина
Заснований у Львові проект «Відчинилося життя», який не має аналогів в інших містах України і країнах Європи (бо спільно з оркестром виступають незрячі солісти), цьогоріч святкує своє 10-річчя. З нагоди цього у четвер, 19 квітня, о 18.00 год. в Національному академічному українському драматичному театрі ім. М. Заньковецької, за фінансової підтримки Львівської міської ради, відбудеться грандіозний концерт з міжнародною участю. Під час концерту глядачі зможуть насолодитись гарною музикою і чудовими голосами учасників проекту, відчути незабутні емоції, а також переосмислити власне життя і своє ставлення до «особливих» людей.

Концерт організований Львівським обласним осередком ГО «Українська спілка інвалідів – УСІ» за фінансової підтримки управління соціального захисту Львівської міської ради. Зокрема, місто профінансувало захід на суму 134 тис. 200 грн. Як зауважив Ігор Кобрин, начальник управління соціального захисту, місто завжди намагається фінансово підтримувати такі і подібні ініціативи соціального спрямування.

«Приємно, що вже вчергове в нашому місті відбувається цей мистецький проект, і він святкує своє десятиріччя. Звичайно, що Львівська міська рада не могла бути осторонь від підтримки цього проекту, і цього року ми, як і в попередні роки, підтримуємо цей проект. І думаю, що в подальшому наша співпраця буде продовжена», - сказав Ігор Кобрин, начальник управління соціального захисту Львівської міської ради.

«Мені дуже приємно, що ми дожили до 10 років цього проекту. Коли проект починався, в нас було завдання дати незрячій людині шанс вийти на професійну сцену і заспівати в супроводі симфонічного оркестру. Але через кілька років існування цього проекту ми змінили свої пріоритети, тому що стало цілком зрозуміло, що цей проект потрібен більше не незрячим людям, а людям цілком здоровим – бо він почав докорінно змінювати свідомість людей і їх ставлення до осіб з інвалідністю. Найважливіше те, що незрячі виконавці перестали бути зоною табу. Відомі продюсери після того, як один раз побачили концерт, почали запрошувати наших незрячих у свої проекти. Я дуже дякую оркестру, дякую зіркам, дякую управлінню соціального захисту міської ради Львова, бо це найпотужніша фінансова підтримка, яку нам вдавалося за всі 10 років проекту отримати», - розповіла Оксана Потимко, засновник і організатор проекту «Відчинилося життя», заслужений працівник соціальної сфери України.

Так, у супроводі симфонічного оркестру під диригуванням заслуженого артиста України Богдана Мочурада (всі учасники проекту виступають  у супроводі оркестру Національного театру ім. М. Заньковецької) виступатимуть незрячі виконавці з України, Литви, Грузії, а також імениті артисти і музиканти: народна артистка України Леся Горова, ВФ «Пікардійська терція», скрипаль-віртуоз Олександр Божик. Спеціальним гостем концерту стане Євген Батура – музикант і диригент, який боронить східні кордони України.

«Львівська міська рада підтримує нас всі 10 років, і за це я дуже вдячний, бо цей проект існує швидше, всупереч, ніж за. Тому що всупереч тому, що люди не бачать диригента, не бачать нот, вони співають з оркестром. Всупереч тому, що часом бракує коштів, ми їздимо по Україні і за кордон, тому що всі люди працюють безкоштовно. І цей проект є особливим тому, що він дарує радість спілкування. Бо ми часом навіть не задумуємося про проблеми тих людей, які є часом трошки інакші, ніж ми. Ми багато вчимося він незрячих солістів і вчимося дивитися на цей світ трошки по-іншому, розставляти інші пріоритети.

Оркестр був паралізований після першої нашої спільної репетиції. Ми шукати точки дотику, маленькі хитрощі, і вже на другій репетиції все було по-іншому. Бог не дав цим людям зору, але вони живуть у світі звуків і слухають оркестр. Те, що незрячі роблять за дві репетиції – унікальне, бо жоден зрячий соліст не погодився би заспівати одну пісню з двох репетицій», - розповів Богдан Мочурад, головний диригент Національного театру ім. М. Заньковецької, співзасновник проекту «Відчинилося життя».

Географія незрячих учасників концерту представлена такими містами України як Львів, Сімферополь, Полтава, Житомир, Вінниця, Хмельницький, Рівне, Мукачево, Тернопіль, Луцьк. Окрім того, в концерті братимуть участь вокалісти з Тбілісі (Грузія) та дебютантка проекту Юрате Візбарайте з Вільнюса (Литва). Наймолодша учасниця концерту – 9-річна Софія Хома.

«В чому секрет складності та унікальності? Гармонійне злиття незрячих солістів з оркестром є вкрай складним через їх нездатність бачити паличку диригента і, відповідно, його підказки. Заньківчани знайшли алгоритм розв’язання цієї проблеми. Саме тому оркестр Заньківчан першим і поки єдиним погодився на сміливий та інноваційний експеримент під назвою «Відчинилося життя», десять років поспіль засобами мистецтва об’єднуючи всю Україну і приваблюючи виконавців з-за кордону (а це Швеція, Польща, Грузія, Литва)», - наголосила Оксана Потимко, засновник і організатор проекту «Відчинилося життя», заслужений працівник соціальної сфери України.

Програма цьогорічного концерту дуже різноманітна: класичні твори, народні, фольклорні, інструментальна музика, твори сучасних українських і закордонних композиторів.

«Багато би артистів позаздрило незрячим виконавцям – їхній впевненості, талантові, тому що вони роблять свято не тільки собі, а й глядачам, бо це якісне професійне виконання. Для мене велика честь бути учасником цього концерту», - зазначив Олександр Божик, скрипаль-віртуоз, постійний учасник проекту «Відчинилося життя».

«Я співаю в цьому проекті з 6 років, а зараз мені вже 9 років. Я дуже щаслива, що цей проект допомагає мені розвиватися, і я вже була в двох країнах, я виступала в багатьох містах України. Я хочу подякувати усім, хто розвиває цей проект», - сказала Софія Хома, наймолодша учасниця проекту «Відчинилося життя».

Протягом 2008 – 2018 років відбулось понад 70 концертів проекту «Відчинилося життя» в різних містах України, Польщі, Угорщини, Швеції, Словаччини, Білорусії, Молдови. Проект об’єднав близько сотні музикантів, співаків, відомих українських і закордонних зірок. Зірковими учасниками проекту стали Валентина Степова, Олег Лихач, Любов Качала, Сергій Фоменко, Ніна Матвієнко, Олександр Положинський, Віктор Бронюк, Павло Табаков, ВФ «Пікардійська терція», Леся Горова, Олександр Божик, Вова зі Львова, дует «Барселона», кузьма Скрябін, Якуб Воцял і Ольга Беньковська (Варшава).

Завдяки промоції, виконавців з вадами зору почали запрошувати в національні ТВ-шоу. Раніше ніхто з іменитих продюсерів не замислювався над можливістю допуску незрячих співаків до національних телевізійних конкурсів: ця ділянка залишалась зоною табу до появи проекту «Відчинилося життя». Саме проект відкрив шлях на професійну сцену Зері Кіраджиєвій з Сімферополя (фіналістка ТВ-шоу «Народна зірка» 2009 р.), Олені Ковтун з Полтави (переможниця ТВ-шоу «Україна має талант!» 2010 р.), Івану Ганзері з Харкова (переможцю ТВ-шоу «Голос країни» 2011 р.).

Детальну інформацію і фото/відео концертів «Відчинилося життя» розміщені на веб-сторінках usi.org.ua та openlife.lviv.ua.

Програма ювілейного концерту «Відчинилося життя»

I

– «Буковинські кавалки» (оркестр під диригуванням З.а. Богдана Мочурада).

– «Солов’їна» Т. Піскарьова (Марія Швардак, Мукачево).

– «Ясени» О. Білаш (Василь Сукач, Луцьк).

– «Непотрібна війна» (Н.а. Леся Горова, Київ і АТОвець Євген Батура, Луганськ).

– «Memory» Е.Л. Уеббер (Кирило і Данило Баворовські).

– «Пісня про Львів» Кузьма Скрябін (Василь Човбан, Мукачево).

– «Пісня Наталки з опери «Наталка-Полтавка» м. Лисенка (Наталія Слюсарчук, Вінниця).

– «Бесаме мучо» К. Веласкес (Анатолій Нікіфорук, Хмельницький).

– «Ой там на товчку, на базарі» в обробці Оксани Мельничук (ансамбль «Струмочок», Львів).

– «Очі відьми» з репертуару «Пікардійської терції», обробка Олени Боцюн (ансамбль «Гармонія», Житомир).

– «Я бажаю вам добра» (Софія Хома, 9 років, Львів).

– «Гей, соколи», бандура (Остап Нестеровський, 13 років, Львів).

– Грузинські народні наспіви (Нато Вепхвадзе, Ніно Асламазашвілі, Маріам Капанадзе, Бачо Маргвелашвілі – Тбілісі, Грузія).

II

– «Тіко-тіко» Абреу (оркестр і Анатолій Нікіфорук, Хмельницький).

– «Молитва» Г. Татарченко (Світлана Пашкіна, Львів).

– «Сам собі країна» Кузьма Скрябін (Вячеслав Мучичка, Мукачево).

– «Пісня буде поміж нас» В. Івасюк (Вікторія Дудік, Рівне).

– «Попурі пісень Назарія Яремчука» (Василь Горошко і Микола Пришнівський, Тернопіль).

– «Про тебе» Л. Горова (Марія Швардак, Мукачево і Микола Пришнівський, Тернопіль).

– Олександр Божик.

– «Скажи, чи так» Б. Веселовський (Галина Джала, Львів).

– «Il bacio» Луїджі Ардіті (Юрате Візбарайте, Вільнюс).

– «Ой, у гаю при Дунаю» (Юрате Візбарайте, Вільнюс).

– «Тобі» з репертуару Тіни Кароль (Зера Кіраджиєва, Сімферополь).

– «Попурі пісень Квітки Цісик» (Зера Кіраджиєва, Сімферополь).

– ВФ «Пікардійська терція».

– «Je t’aime» Л. Фабіан (Олена Ковтун, Полтава).

– «Черемшина» В. Михайлюк (Олена Ковтун, Полтава).