У Львові відкрили перший в Україні абілітаційний центр для ветеранів та цивільних (відео)

  • 07.03.2024, 16:38
  • 1978
  • Пресслужба ЛМР
Сьогодні, 7 березня, у Львові на вулиці Стрийській, 86В відкрили перший в Україні «HAB | Lviv Habilitation Center». Тут ветерани та цивільні, які постраждали внаслідок війни і вже пройшли лікування та реабілітацію, адаптуються до нових умов життя. За рік допомогу тут зможуть отримати близько 300 осіб.

фото: Денис Кондратюк

Це ініціатива Альянсу громадського здоровʼя у співпраці з Національним реабілітаційним центром НЕЗЛАМНІ (UNBROKEN). Центр є перехідним безбарʼєрним простором, що дає можливість безпечно пережити досвід війни, щоб рухатися далі. Тут отримуватимуть нові навички ветерани та цивільні, які вже пройшли фізичну реабілітацію у центрі НЕЗЛАМНІ та потребують адаптації до нових умов життя. 

фото: Денис Кондратюк

«Понад 17 тисяч поранених пролікувалися лише в нашому Першому медоб’єднанні. Це жінки, діти, наші ветерани. Екосистема людяності UNBROKEN включає різні етапи, але коли до цього долучаються громадські організації і приватний бізнес – це дає ще більше сили.

Пройшовши лікування і отримавши якісні протези в UNBROKEN, люди переселяються сюди, щоб отримати досвід самостійного життя – коли потрібно самому піти за продуктами, приготувати їсти, скористатися транспортом. Ми зараз будуємо великий житловий комплекс для 700 людей, і цей досвід, здобутий тут, є дуже важливим, щоб все зробити правильно», - каже Андрій Садовий, міський голова Львова.

фото: Денис Кондратюк

З допомогою коучів, психологів та фізичних терапевтів поранені ветерани та цивільні протягом трьох тижнів навчаються самостійності в інклюзивному просторі та поза його межами. Цей процес максимально подібний до того, що чекає на ветеранів та поранених цивільних вдома. Резиденти (так називають жителів центру) самостійно готують їжу, ходять в магазин, а також користуються громадським транспортом. Також тут постійно організовують різноманітні лекції, майстер-класи та поїздки на культурні заходи.

Lviv Habilitation Centre стає для нас надвідповідальним напрямком роботи, адже має допомогти ветеранам та цивільним, які постраждали від воєнних дій. Також ми хочемо звернути увагу суспільства на проблему в інклюзивних просторах. Адже саме зручна інфраструктура дасть можливість нашим ветеранам та цивільним продовжувати жити далі», - зазначив Андрій Клепіков, виконавчий директор Альянсу громадського здоров’я.

фото: Денис Кондратюк

Першими резидентами центру стали: Яна Ковальова, бібліотекарка з Авдіївки, яка внаслідок бойових дій втратила  праву ногу. Пройшла лікування та реабілітацію в центрі UNBROKEN, і зараз адаптується до повсякденного життя в Lviv Habilitation Center. Також це Ілля Дмитришин, військовослужбовець ДШВ, був поранений під час оборони України. Він лікувався та реабілітувався в центрі UNBROKEN, а зараз фокусується на адаптації до статусу ветерана і людини з інвалідністю, працює над психоемоційним станом і плануванням майбутнього в Lviv Habilitation Center.

«Найважливіше, що тут мотивують вийти на вулицю і зробити щось самостійно, вийти в магазин, на пошту, до транспорту – і не боятися цього. Мета – допомогти в самостійності, тобто отримати такі навички, які допоможуть у житті та побуті вирішити свої проблеми. Також це робота з психологом, з арттерапевтом, в нас була йога, тут є спортивна зала, є реабілітологи», - ділиться резидентка Яна Ковальова.

фото: Денис Кондратюк

Керівник психосоціального напрямку центру НЕЗЛАМНІ Олег Березюк переконаний, що такі абілітаційні центри мають бути при кожній реабілітаційній установі.

«В центрі НЕЗЛАМНІ ми лікуємо гостру травму, проводимо гостру первинну реабілітацію, але наступний крок, коли людина вже реабілітувалася, є здобуття нових навичок. В саме а центрі абілітації людина робить більше самостійних речей, має більше ресурсів для пізнання, робить свої перші кроки самостійно», - каже Олег Березюк.

Площа абілітаційного центру – 660 м.кв. Він має 9 кімнат (6 інклюзивні) та 27 ліжок. Планується, що за рік абілітацію тут будуть проходити 300 резидентів.

«Дякую кожному, хто доклав сюди частину своєї енергії і зробив можливим, щоб ми сьогодні були тут. І щоб це було можливим для тих, для кого це дуже важливо – для наших найкращих синів на доньок нашої нації, які зараз роблять найтяжчу роботу на найтяжчих напрямках», - додав військовослужбовець Володимир Рудковський, який втратив кінцівку на війні, та вже отримав протез у центрі НЕЗЛАМНІ. 

За прогнозами, після перемоги у війні в Україні буде понад 5 мільйонів представників ветеранського середовища: ветеранів, їхніх родин та сімей загиблих. За даними Міністерства у справах ветеранів, нині в Україні вже зареєстровано понад 850 тисяч ветеранів війни. В умовах активної фази воєнних дій, ця шалена кількість людей, які потребують допомоги, тільки збільшуватиметься. Саме тому відкриття першого в Україні абілітаційного центру має на меті стати опорним пунктом для тих, хто продовжує життєву подорож в новому контексті. 

Довідка

Альянс громадського здоров’я має 23-річний досвід реалізації програм доступу та підтримки стійкості лікування по програмах з ВІЛ/ТБ. З початку війни було запущено ряд ініціатив та програм: почав свою роботу Гуманітарний конвой, яким було перевезено понад 1,2 мільйони тонн вантажів, запущено міжнародну програму екстреної підтримки та координації HelpNow HUB для українців по всьому світу, ми розширили асортимент послуг наших 50 мобільних амбулаторій, закупили велосипеди у регіонах, де інакше дістатись до пацієнтів соцпрацівники не могли, розширили програми надання прямої гуманітарної, соціальної та психологічної підтримки. Наразі, Альянс громадського здоров’я підтримує 10 притулків для біженців та внутрішньо переміщених осіб по всій Україні. 

Національний реабілітаційний центр  «НЕЗЛАМНІ» (UNBROKEN) – це унікальне місце, де дорослі та діти, які постраждали від війни, отримують комплексну кваліфіковану медичну допомогу. Це реконструктивна хірургія, ортопедія і роботичне протезування. Постраждалим не лише встановлюють протези, тут їх виготовляють. Окрім того, у Центрі займаються фізичною, психологічною та психосоціальною реабілітацією постраждалих військових та цивільних. Від початку повномасштабної війни допомогу в Центрі отримали понад 16 тисяч українців, які постраждали внаслідок воєнних дій.

відео Андрія Андруха для Львівської міської ради

фото: Денис Кондратюк