За результатами архітектурного конкурсу обрано проект центру соціальних інновацій у Львові

  • 07.06.2022, 12:59
  • департамент містобудування
Обрано переможців Всеукраїнського відкритого архітектурного бліц-конкурсу на кращу проектну пропозицію центру соціальних інновацій на вул. Івана Франка, 58.

візуалізація: проєкт-переможець

У п’ятницю, 3 червня відбулося засідання журі Всеукраїнського відкритого архітектурного бліц-конкурсу на кращу проектну пропозицію центру соціальних інновацій на вул. Івана Франка, 58 у м. Львові. В ході розгляду поданих проектних пропозицій журі конкурсу обрали переможців. 

Метою конкурсу було пошук кращого проектного рішення реконструкції існуючої нежитлової будівлі з надбудовою під центр соціальних інновацій на вул. І. Франка, 58 у м. Львові. Завданням для архітекторів було розробити вирішення об’єму та фасадів проектованого центру, з урахуванням архітектурних та композиційних вимог сформованого історичного середовища, та забезпечити ефективне наповнення будівлі громадською та соціальною функціями, що створить затишне та комфортне співіснування всіх дотичних будівель до даного простору.

Проведення та організація конкурсу відбувалася спільно із Львівською Провінцією Згромадження Найсвятішого Ізбавителя (Редемптористи) Української Греко-Католицької Церкви та Львівською обласною організацією Національної спілки архітекторів України.

Метою проектованого центру соціальних іновацій є здійснення місійної діяльності Львівської Провінції Згромадження Найсвятішого  Ізбавителя (Редемптористи) Української Греко-Католицької Церкви, що включає в себе соціальну складову. Зокрема, там передбачається розміщенням дитячого центру для дітей з розладами аутичного спектру, приміщень психологічної допомоги, психологічного супроводу та підтримки батьків і дітей, а також просторів, що використовуватись для зустрічей молодіжних спільнот.

Переможцем конкурсу обрано проект під шифром 210121 авторського колективу: Валентин Шароватов, Ольга Криворучко, Анастасія Нікуліна, Данило Галанджій, Марія Гасюк, Анастасія Гапанович, Юрій Криворучко, м. Львів.

«Історія конкурсу розпочалась зі звернення Релігійної організації «Львівська Провінція Згромадження Найсвятішого Ізбавителя (Редемптористи) УГКЦ до міської ради для отримання містобудівних умов і обмежень для нового центру соціальних інновацій, розташованого на вул. Франка 58. З одного боку, вагомий соціальний обєкт, що несе важливу місію для дітей, молоді та людей різного соціального статусу, з іншого - одна з небагатьох ділянок історичного центру Львова, які можуть отримати новий імпульс у 21 столітті. Власне, з цього і виникла необхідність проведення конкурсу, що початково був оголошений у бліц-форматі, тобто із коротким терміном проведення. Засідання журі цього конкурсу повинно було відбутися 24 лютого, але війна змусила відкласти розгляд проектів.

Завданням для архітекторів було запропонувати проектну пропозицію реконструкції двох нежитлових споруд, що входять до території монастиря. Одна із них є історичною будівлею, проте не має охоронного статусу та перебуває в незадовільному стані. В іншій - діє школа, що вже несе важливу соціальну функцію, але сильно обмежена у просторі. За час свого існування історична будівля поступово стала унікальною складовою вулиці Франка.

Власне проект-переможець запропонував унікальне рішення, що йде врозріз з усіма поданими проектами. Тоді як всі намагалися різними прийомами запропонувати новий об'єм, що продовжив би рядову забудову, переможці пішли кардинально іншим шляхом. Їхня пропозиція зберігає існуючу одноповерхову історичну будівлю. Крім того, проектований об'єкт за рахунок свого просторового рішення зберігає звиклу оглядовість на території монастиря у напрямку з площі Франка, а з напрямку центру міста закриває брандмауер існуючого житлового будинку новим витриманим фасадом» — коментує голова журі конкурсу Антон Коломєйцев.

візуалізація проекту-переможця / 210121
візуалізація проекту-переможця / 210121
«Проект-переможець, вразив своїм нестандартним рішенням, яке членам журі довелось вдумливо аналізувати і досліджувати просто “крок за кроком”. Вражаюча робота проектної групи має в собі цінність справжньої архітектури, яка не обтяжена декорами і надмірним самомилуванням, а спрямована на толерантну інтеграцію в сформоване середовище. Максимальне збереження масштабу та тектоніки існуючої історичної одноповерхової споруди, а також цікаве вирішення її нової функції, свідчить про повагу до історії міста, містян та замовника. Просто вражає прийом примикання будівлі клином, що створює ілюзію “що ніякої добудови немає”. Це неймовірно цікаво. Також цікавим та адаптивним під потреби замовника є вирішення внутрішнього простору будівлі. Оптимальне і не роздуте по площах планування, містить всі необхідні для потреб замовника приміщення і функції. В час тотального здорожчення енергоносіїв - це рішення дуже актуальне, тому що сучасна архітектура, це не про квадратні метри, а про працюючу функцію і енергоощадну експлуатацію будівлі. Велика панорамна віконна система з торця будівлі з виглядом на зелену паркову зону демонструє органічну візуальну інтеграцію інтер’єру з природою, а панорамне засклення галереї коридору з видом на внутрішній двір та будівлю церкви несе в собі послання відкритості Церкви для людини, що разом з сучасними архітектурними прийомами показує сучасність самої Церкви» — коментує проект переможець член журі конкурсу, архітектор Марко Савицький.

візуалізація проекту-переможця / 210121
візуалізація проекту-переможця / 210121

«Переможець віртуозно і неочікувано вирішує завдання цієї непростої ділянки, де, з однієї сторони, повинен був стояти будинок, що закінчував парцелю по вул.Франка, а з іншої сторони є простір, який не можна втратити, та відкрита композиція костелу. Таке нетипове рішення рівноцінно задовільняє обидві ці вимоги.

Проект-переможець показує грамотний та сучасний підхід до адаптації проекту в частині існуючого одноповерхового будинку - зберігає його в формі і поверховості та надає легкої функції у вигляді відкритого простору конференц-залу. Це дозволяє не тільки повністю зберегти історичну тканину та заподіювати мінімальну шкоду довкіллю, а і належно експонувати збережені елементи інтер'єру та екстер'єру.

Особливо хочеться відзначити вдале рішення з відкритістю внутрішніх просторів проєктованої споруди до території монастиря, що об'єднує, надає відчуття відкритості та сучасності церкви. Великий відкритий скляний фасад, що зорієнтований на внутрішній зелений двір утворює чи не найкращі умови приміщень для реабілітації на такий оживленій міській вулиці. Це важливі аспекти матеріального світу, які в змозі впливати на нематеріальний світ » — коментує проект член журі конкурсу, архітектор Дмитро Сорокевич.

візуалізація проекту-переможця / 210121
візуалізація проекту-переможця / 210121

«Серед поданих конкурсних проектів, більшість архітекторів пропонували все таки нове будівництво, а не реконструкцію існуючих будівель, як було передбачено в конкурсному завданні. Переможці зуміли знайти оптимальний варіант розміщення проектованого центру так, щоб новостворений об’єкт став цікавим фоном, на тлі якого добре експонуватимуться історичні будівлі вулиці та пам’ятка архітектури – костел і монастир редемптористів. Завдяки незвичній конфігурації, проектована будівля наче розчиняється в просторі. З одного боку, вона закриває непривабливий глухий торець існуючого будинку, з іншого - головним фасадом розвертається до монастирського подвір'я. Внутрішній простір проектованого центру перетікає у сад та двір перед монастирем завдяки безбар’єрному вирішенню першого поверху та великим заскленим поверхням. Мінімально можлива пляма забудови з консольним вирішенням верхніх поверхів зберегла і навіть дещо розширила монастирський дворик. Вхід від вулиці Франка – цікава спроба поєднання нової і старої будівель» — коментує результати член журі конкурсу Лілія Онищенко-Швець.

візуалізація проекту-переможця / 210121
візуалізація проекту-переможця / 210121
«У 2020 році зусиллями монахів та небайдужих мирян і за співпраці з інвестором вдалося започаткувати ініціативу з реконструкції будівлі № 58 під центр соціальних інновацій.

Історичне середовище, складне розташування будівлі, прискіпливість інвестора, загальна складність процесу законодавчих погоджень - ускладнили і не без того непростий процес.

Слава Богу і дяка усім залученим, що на сьогодні вдалось провести конкурс. Призові місця за рішенням фахового журі посіли гідні уваги проектні пропозиції, кожна - зі своєю складністю і особливістю. Зі свого боку, намагатимемось якнайкраще співпрацювати для втілення проекту Центру соціальних інновацій. Особлива вдячність усім, хто з розумінням ставиться до проекту, і по можливості сприятиме його реалізації у наш надскладний час. Хочемо як редемптористи у співпраці з фахівцями запропонувати категоріям людей - дітей та дорослих - фахову допомогу та простір для розвитку, а містові Львову - добру славу» — коментує результати член журі конкурсу о. Андрій Рак.

Друге місце посів проект під шифром 000001 авторського колективу: Андрій Лесюк, Михайло Когут, Ігор Когут, Катерина Іващук, Марія Школьник, Софія Школяр, Нестор Шевченко, Назар Лупиніс, Олена Вітюк, Сергій Ділай, Софія Довбуш / Guess Line Architects, м. Львів.

візуалізація проекту 2 місце / 000001
візуалізація проекту 2 місце / 000001

візуалізація проекту 2 місце / 000001
візуалізація проекту 2 місце / 000001
Третє місце посів проект під шифром 240024 авторського колективу: Євген Лучик, Юрій Глобчак, Анна Жулин, Юрій Мельота, Денис Васільєв / Globarch group, м. Львів.

візуалізація проекту 3 місце / 240024
візуалізація проекту 3 місце / 240024

візуалізація проекту 3 місце / 240024
візуалізація проекту 3 місце / 240024

Журі також відзначило проекти, що увійшли до шорт-листа конкурсу, а саме проекти під шифрами: 101267, 142327, 223007 та 949494.

Проект під шифром 101267 авторського колективу: Андрій Коваль, Олексій Світличний, Валерій Цебрик, м. Київ.

візуалізація проекту 101267
візуалізація проекту 101267
візуалізація проекту 101267
візуалізація проекту 101267
Проект під шифром 142327 авторського колективу: Богдан Купрієнко, Станіслав Абрамкін, Максим Євчук, Богдан Пилис / Coda, м. Львів.

візуалізація проекту 142327
візуалізація проекту 142327

візуалізація проекту 142327
візуалізація проекту 142327
Проект під шифром 223007 авторського колективу: Андрій Лесюк, Михайло Когут, Ігор Когут, Катерина Іващук, Марія Школьник, Софія Школяр, Тереза Карлик, Гордій Святий, Олена Вітюк, Сергій Ділай, Софія Довбуш / Guess Line Architects, м. Львів.

візуалізація проекту 223007
візуалізація проекту 223007

візуалізація проекту 949494
візуалізація проекту 949494
візуалізація проекту 949494
візуалізація проекту 949494

До складу журі конкурсу увійшли:

  1. Антон Коломєйцев - начальник управління архітектури та урбаністики департаменту містобудування Львівської міської ради, головний архітектор міста, м.Львів;
  2. Лілія Онищенко-Швець - начальник управління охорони історичного середовища Львівської міської ради, м.Львів;
  3. Олесь Ярема - архітектор, делегований член спілки архітекторів України, м.Львів;
  4. о. Андрій Рак - керівник Релігійної організації «Львівська Провінція Згромадження Найсвятішого Ізбавителя (Редемптористи) УГКЦ», протоігумент оо. Редемптористів, м.Львів;
  5. Юліан Чаплінський - архітектор, м.Львів;
  6. Дмитро Сорокевич - архітектор, керівник архітектурного бюро «replus bureau», м.Львів;
  7. Марко Савицький - архітектор, керівник архітектурного бюро «Savytskyy Design», м.Львів.

Детальніше ознайомитись з проектами та коментарями журі можна згодом, в каталозі конкурсних проектів на Фейсбук-сторінці управління архітектури та урбаністики.  

Управління архітектури та урбаністики Львівської міської ради висловлює подяку учасникам конкурсу, членам журі конкурсу, Львівській обласній організації спілки архітекторів України та всім залученим до організації конкурсу.