Тонкий лід

Тонкий лід

          Зима завжди асоціюється із активним відпочинком. Багатьом до вподоби зимова риболовля, катання на ковзанах, хокей. Усі ці види відпочинку пов’язані із перебуванням людей на кризі. Оскільки кількість спеціальних спортивних майданчиків обмежена, мешканці Львова облаштовують своє дозвілля на природних водоймах. На жаль, інколи результатом таких розваг стають непоправні нещастя.

           На перший погляд зледеніле дзеркало водойми не несе небезпеки, однак у будь-якому випадку переконайтеся, що його товщина та міцність не викликає сумнівів. Окрім цього важливо уникати місць масового скупчення людей, адже навіть найміцніший, на вашу думку, лід може не витримати нерівномірного навантаження. Любителям ковзанки порадимо не обладнувати майданчики на значній відстані від берега, а рибалкам не просвердлювати ополонки надто близько одну від одної. Вживання алкогольних напоїв під час перебування на кризі категорично забороняється.

Нагадуємо - безпечною є крига товщиною від 7 до 20 см (зеленуватий відтінок).

Необізнаність населення про загрозу для життя при виході на лід, відсутність знань заходів допомоги потерпілими, а інколи й особиста необачність, призводять до трагічних наслідків.

Що треба робити, якщо ви провалилися на льоду річки або озера?

-       розставити руки в боки по кромці льоду, щоб утриматись на поверхні
і не піти під лід;

-       кликати на допомогу;

-       старатися зберігати спокій, не борсатися у воді;

-       стараючись не обламати лід, без різких рухів потрібно спробувати вибратися із води;

-       вибравшись із пролому, потрібно відкотитися, а потім повзти в той бік, звідкіля прийшли (і де міцність льоду таким чином перевірено). Не дивлячись на те, що сирість і холод штовхають бігти і зігрітися, треба обережно рухатись до самого берега. Якщо на ваших очах  провалилася під лід людина, негайно гукніть їй, що поспішаєте на допомогу. Все вирішує час: льодяна вода дуже швидко викликає переохолодження організму. 

Надаючи допомогу, дотримуйтесь таких правил:

-       не можна підбігати до людини, яка провалилась  у воду;

-       до нього потрібно наближатися повзком, використовуючи для зміцнення продовгуваті предмети (лижі, лижні палки, дошки), штовхаючи їх перед собою;

-       до самого краю пролому підповзати не можна, бо у воді опинитеся удвох;

-       пасок, шарф, всяка дошка або палка, санки, лижі можуть врятувати людину. Наблизившись на максимально можливу відстань (не менше
3-4 метрів), кинь своєму товаришу мотузку, шарф, палку, аби він ухопився. Подавши підручний засіб рятування потрібно витягнути друга
на лід і повзком вибратись із небезпечної зони. Потім постраждалого необхідно сховати від вітру, зняти мокрий одяг, розтерти тіло (але ні в якому разі не снігом), по можливості, вдягнути сухі речі (можна дещо зняти з себе), доставити потерпілого в тепле місце і напоїти гарячим чаєм. Викликати швидку медичну допомогу за тел. 103

        Переохолодження - досить велика небезпека, симптомами якої є сильне тремтіння, слабкість, сонливість, нечітка свідомість. Остуда говорить про бажання організму прикоротити обмін речовин та вироблення тепла, а більш енергійна робота нирок попереджує про необхідність сховатися від непогоди, розвести багаття та випити гарячого чаю. Якщо ви відчуваєте, що починаєте замерзати, необхідно зробити інтенсивні фізичні вправи: розмахування руками та ногами тощо. При першій можливості необхідно просушити одяг, шкарпетки. В мокрому одязі тіло втрачає тепло швидше, ніж у сухому.

       Запам'ятайте: Перша допомога полягає у тому, щоб якомога швидше відновити кровообіг на ураженій частині тіла. Це місце обережно оголюють, аби не пошкодити примерзлу до одягу чи взуття шкіру і занурюють у теплу воду (+18- +200С), одночасно проводячи легкий масаж. Поступово, протягом 20-30 хв. температуру води піднімають до +37ОС. Повністю відігрівшись, шкіра стає яскраво-рожевою, людина відчуває біль. Та цього болю лякатися не слід, він свідчить про те, що відновилася чутливість шкіри.

Надаючи першу допомогу, треба попросити потерпілого, щоб він ворушив пальцями на ушкодженій руці або нозі. Це пришвидшує відновлення кровообігу. Зробивши усе необхідне, людину слід напоїти гарячим чаєм, зігріти, тепло укутавши або обклавши грілками. Не можна розтирати обморожені частини тіла снігом - це лише пошкоджує шкіру, сприяє занесенню інфекції.

Не слід також опускати обморожені руки або ноги в холодну воду, зігрівати їх біля вогнища, на гарячій печі. Не слід забувати й інше: обморожені місця довго будуть чутливими до холоду й можуть повторно обморожуватись навіть через кілька років. Тому надійно захищайте їх від переохолодження.