Щоб свякування не закінчилося бідою

Державні органи влади, органи місцевого самоврядування, громадські організації та спілки ветеранів АТО, неодноразово звертались до громадян з проханням обмежити використання піротехніки і феєрверків під час святкувань Новорічних та Різдвяних свят. За словами учасників АТО використання піротехніки у мирних українських містах негативно позначається на здоров’ї бійців, які повернулися з передової, тому це аморально щодо учасників воєнних дій. Для бійців, хто щойно повернувся з зони бойових дій, вибухи і спалахи дуже неприємні і вони заважають бійцям нормально провести час у колі рідних і близьких. Про те далеко не всі громадяни та гості нашого міста віднеслись до цього з розумінням. Під час святкування Нового року в місті досить часто було чути вибухи піротехніки. То ж Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Львівської міської ради ще раз звертається до громадян і гостей міста про дотримання тиші в святкові дні. Нагадуємо, що ухвалою Львівської міської ради від 17.12.2015 року №23 «Про заборону використання та реалізації феєрверків, салютів і піротехнічних виробів на території м. Львова», на території міста заборонено використовувати феєрверки.

Якщо все ж не зважаючи на заборону ви вирішили їх використовувати, щоб запобігти біді, управління з питань надзвичайних ситуацій Львівської міської ради ще раз нагадує деякі правила, яких необхідно дотримуватись.

Спершу необхідно вибрати місце для феєрверка. В ідеалі це має бути відкрита, велика за розмірами територія. Це може бути двір, галявина – вільні від дерев і будівель. Передусім треба уважно оглянути обране місце й переконатись у тому, що поблизу немає (у радіусі 50 метрів) пожежонебезпечних об'єктів, автотранспорту, дерев'яних споруд чи гаражів і т. ін. Якщо феєрверк проводиться за містом, поблизу не повинно бути опалого листя, хвої, сухої трави чи сіна, тобто того, що може зайнятися від випадкових іскор.

Потрібно заздалегідь продумати, де перебуватимуть глядачі, як забезпечити їм гарний i безпечний огляд феєрверку. Для цього розмістіть їх обов'язково з навітряної сторони, щоб вітер не зносив на них дим і недогарки.

Від розмірів майданчика залежить, яку піротехніку ви зможете безпечно використовувати. Якщо місце відповідає всім перерахованим вимогам, ви спокійно можете користуватися будь-якими виробами, що продаються. Але якщо ваше подвір’я невелике, тоді ви зможете скористатися лише обмеженим асортиментом їх. Це феєрверки наземної дії: петарди, хлопавки, вогняні млинки, та ні в якому разі не можна запускати виробів, що летять угору, наприклад ракет. Користуватися ними поруч iз житловими будинками та іншими будівлями категорично забороняється з протипожежних міркувань.

Якщо ваше знайомство з піротехнікою тільки починається, не поспішайте починати його з великих і невідомих виробів – вони можуть завдати вам несподіваних неприємностей. Краще перейти до них, маючи вже досвід поводження з піротехнікою.

Приступаючи до роботи з будь-якими піротехнічними виробами, уважно ознайомтесь з інструкціями для їх застосування. Купувати піротехнічні вироби мають право лише дорослі, діти можуть користуватися ними тільки під наглядом батьків. Пам’ятайте, що ціна та безпека піротехнічних виробів – речі взаємопов’язані. У разі купівлі різної розважальної піротехніки надавайте перевагу відомим на українському ринку виробникам.

Користуватися піротехнічними виробами технічного та спеціального призначення і виготовленими власноруч категорично забороняється!

Ось загальні правила, які необхідно виконувати:

1. Не купуйте петарди і феєрверки на стихійних ринках, в електричках, в підземних переходах, а тільки в магазинах, що мають держліцензію на продаж піротехніки. Придбана з рук піротехнічна іграшка може розірватися вже в момент підпалу, а як вона діятиме в процесі спалювання порохової суміші – взагалі не передбачиш.

2. Не підходьте до місця проведення феєрверку (салюту) ближче ніж на 300 – 400 м.

3. Не збирайте залишки ракет, що впали на землю, вони можуть вибухнути у вас   в руках, і в жодному разі не кладіть їх до кишені, це може привести до трагічного наслідку.

4. Кожен виріб має бути забезпечений інструкцією українською або російською мовою, яка містить обмеження в користуванні за віком (чи можна давати в руки дітям) і  правила утилізації.

5. Переконайтеся, що термін їх придатності не закінчився. Багато нешкідливих хлопавок після  довготривалого зберігання стають смертельно небезпечними.

6. Бавлячись з уже купленою піротехнікою, не намагайтеся дізнатися, що у ракети всередині. Не виключено, що ваша цікавість може коштувати вам життя.

7. Минайте стороною піротехніку з дефектами. Якщо корпус тріснув, роздувся або видно, що виріб намок, навіть близько до нього не підходьте. Подивіться, чи немає на поверхні ракети сірого  або чорного нальоту. У будь-який момент вона може спалахнути від тертя.

8. Якщо запальний шнур коротший ніж два сантиметри або зламаний, то після запуску ви не встигнете відбігти на безпечну відстань.

9. Піротехніку не можна зберігати без упаковки, в якій вона продавалась. А вже тим більше не носіть її в кишенях – суміш, яка містить порох, може від тертя вибухнути, а ви перетворитеся на живий факел.

10. Не лягайте спати відразу, якщо спалили у квартирі кілька бенгальських вогнів. 11. Після цих забав у повітрі залишається мало кисню, натомість воно насичується шкідливими продуктами горіння. Тому після забав з вогнем обов’язково провітріть приміщення.

12. Не пускайте ракети біля будівель а тим більше всередині них. «Снаряд» калібру 30 мм здатний при влучному потраплянні повністю знищити підприємство середніх розмірів або випалити квартиру.

13. Салют – річ також запальна. Температура крапель магнієвих сполук, що утворюється при горінні, сягає 3000 градусів.

14. До будь-якого піротехнічного виробу не можна підходити раніше, ніж через дві хвилини після закінчення його роботи. А до багатозарядних краще не підходити ще довше. До речі, якщо в пристрої закладено більш ніж 90 зарядів, купувати його не радимо. Це вже професійне устаткування. У невмілих руках воно може виявитися дуже небезпечним;

15. Піротехніку, яка спрацювала, гасіть, дотримуючись усіх можливих застережних заходів. Найкраще закидати її снігом.

У жодному разі не знищуйте непридатні петарди в багатті або в печі. Загальноприйнятий спосіб утилізації піротехніки такий: залийте її водою на дві години і лише після цього викиньте разом із звичайним сміттям.