«Львову потрібен сучасний Муніципальний центр європейського рівня, який відповідатиме морально-етичним нормам щодо поводження з тваринами», — Владислав Іванов

• 07.08.2020, 17:18
  • Пресслужба ЛМР
Проектування об'єкта «Муніципальний притулок для безпритульних тварин у м. Львові» здійснювалося протягом 2012−2014 років. На сьогодні розроблений проект є застарілим та не відповідає сучасним викликам, а спроектований притулок передбачає недостатньо гуманне поводження з чотирилапими. Це суперечить цінностям громади міста щодо поводження з тваринами. Тому виготовлений раніше проект перебуває на коригуванні.

фото умовне, автор: Роман Балук

«Ми хочемо створити не просто місце для довічного утримання чотирилапих, а Муніципальний центр для тварин, основною метою якого буде соціалізація, реабілітація, прилаштування в люблячі сім'ї, та який займатиметься пропагуванням гуманного поводження з тваринами серед львів'ян.

Успішним прикладом у виконанні функції місцевого самоврядування — гуманного регулювання безпритульних тварин не лише у Львові, а й в Україні - є Львівське комунальне підприємство «Лев», яке займається адопцією тварин. Зокрема, показники прилаштованих тварин із кожним роком збільшуються, і за 2019 рік досягли понад 90%. При збільшенні потужностей та після створення інноваційного Муніципального центру для тварин, аналогів якому немає в Україні, відсоток прилаштованих тварин повинен зрости ще більше. Активний пошук нових господарів тваринам і подовжена перетримка зможе зменшити кількість безпритульних чотирилапих у Львові, а активна промоція та чіпування збільшить відповідальність власників тварин за їхніх хатніх улюбленців.

Зараз створена робоча група, перед якою постає багато викликів, а саме — вирішення проблем, які існують у Львові, щодо боротьби з безпритульними тваринами. До неї залучені архітектори, зоозахисники, кінологи, громадські діячі, проектанти, з метою правильного коригування проектно-кошторисної документації 2012 року. Також завданням робочої групи є вирішення питання щодо перенакопичення тварин, яке тягне за собою евтаназію, що було передбачено у проекті притулку 2012 року. На сьогодні евтаназія тварин є неприпустимою у Львові, суперечить цінностям, морально-етичним нормам щодо поводження з тваринами та філософії гасла «Львів — дружній до тварин».

В Україні зареєстровано декілька законопроектів, які передбачають обов’язкову стерилізацію власницьких та безпритульних тварин та заборону евтаназії здорових тварин, ліцензування розведення тварин.

У багатьох країнах світу безпритульні тварини на вулицях практично відсутні, або ж їхня кількість є незначною. Це пов’язано з тим, що ці країни вживають певні заходи, які попереджають утворення нових безпритульних тварин, та які дозволяють зменшити їхню кількість гуманними методами.

Гуманними методами є стерилізація та прилаштування тварин. Для того, щоб новонароджені тварини не опинились на вулиці, а власники відповідальніше ставились до приплоду та його подальшої долі, розводити тварин дозволяється лише при отриманні спеціальної ліцензії. До прикладу, у Великобританії така вимога встановлена до власників тварин, які планують розводити собак для продажу та отримують від 5 приплодів за рік. Ліцензія видається місцевими радами терміном на рік. Крім того, власники зобов’язані надавати доступ до приміщення, де утримуються тварини, ветеринарним інспекторам для перевірки того, чи в належних умовах утримуються тварини, чи отримують вони достатньо їжі та води.

Також власники, які утримують тварин, повинні щомісяця сплачувати податки. Кошти, отримані за рахунок сплати податків, спрямовують на утримання притулків, на створення та догляд за місцями для вигулу тварин. Однак наповнення бюджету — не єдина мета податку. Від його сплати звільняють тих, хто взяв тварину з притулку, що в свою чергу призводить до зменшення кількості безпритульних тварин.

Щодо методу стерилізації тварин, то він вважається більш гуманним у порівнянні з евтаназією дорослих та новонароджених тварин та дозволяє попередити збільшення кількості тварин через розмноження. У Німеччині цей метод використовують, як метод попередження неконтрольованого розмноження тварин.

Потрібно розуміти, що притулок — це не є дім для безпритульних тварин, це є пристановище на певному етапі життя тварини. Утримуючи тварину, навіть створивши для неї добрі умови для життя, не є гуманним ставленням до них.

Ми віримо, що громада Львова підтримує інноваційні, комплексні та гуманні рішення для вирішення проблем безпритульних тварин", — зазначає Владислав Іванов, в.о. директора департаменту житлового господарства та інфраструктури.

Відтак, ЛКП «Лев» планує відкоригувати проектну документацію та розпочати забудову ділянки, відповідно до черг будівництва. Першочергово буде побудовано:

• сучасну ветеринарну клініку з грумінг-салоном та перетримкою тварин (в районі Рясне та Рясне-2 такого закладу немає);
  • тренувально-вигульний майданчик для собак із виставковим полем, якого немає у Львові;
  • центр адопції та продовженої перетримки безпритульних тварин з ЛКП «Лев»;
  • центр кремації тварин, адже питання культурної та екологічної утилізації трупів домашніх тварин до сьогодні не вирішене.