Зменшення споживання енергоресурсів та втричі менші нарахування за компослуги: ОСББ «Калина,40» поділилося результатами заходів з енергоощадності

  • 10.11.2023, 16:03
  • Пресслужба ЛМР
У Львові відбувся Тиждень сталої енергії. У рамках заходів для голів ОСББ провели екскурсію-семінар на тему "Енергоефективна підготовка до зими". Екскурсія відбулася в ОСББ на пр. Червоної Калини, 40, де на реальному прикладі продемонстрували результати від проведених заходів з енергоощадності – це менше споживання енергоресурсів і втричі менші нарахування за компослуги.

ОСББ «Калина,40», що на пр. Червоної Калини, 40, було створено у 2015 році. З січня 2018 року його обслуговує ФОП Тетяна Афанасьєва — голова правління ОСББ “Львівський дворик”, управителька житловими будинками, менеджерка із супроводу проєктів для програми «Енергодім». У 2020 році ОСББ «Калини, 40» подали заявку у Фонд Енергоефективності і потрапили до перших 500 на участь у проекті з енергоефективності. Реалізація проекту почалася у 2021 році і закінчилася весною 2022 р.

«Найперше ми провели заміну та ізоляцію мереж опалення і гарячої води у будинку, провели балансування системи опалення – це встановлення автоматичних балансувальних клапанів на кожному стояку системи опалення, зробили утеплення технічного поверху разом з ремонтом даху. Провели утеплення фасаду будинку із заміною вікон та засклили балкони у квартирах. Також доставили двері у місцях загального користування. ІТП нам постало Львівтеплоенерго за кошти від Європейського банку.

Загалом вартість проекту по нашому будинку становила 16 млн грн. З них 70% відшкодував Фонд Енергоефективності, 1 млн грн відшкодувала Львівська міська рада, а решту коштів мали оплатили мешканці. Тоді здавалося, що це дорого. До прикладу, для трикімнатної квартири на 70 м2 треба було оплатити приблизно 37 тис. грн. Та на сьогодні половина квартир вже оплатила свої внески», - розповідає Тетяна Афанасьєва.

За її словами, найперше хотіли, щоб будинок став енергоефективним. Відтак, встановили LED-освітлення, щоб економити електрику, а щоб економити на опаленні у квартирах, на кожній батареї, встановили регулятори та розподілювачі тепла.

«Тобто - кожна квартира у кожній кімнаті має можливість регулювати подачу тепла. Відзначу, що розподілювач тепла, це свого роду лічильник, відповідно до показів якого нараховуємо мешканцям оплату. Тому, мешканці платять рівно стільки, скільки тепла взяли. Це ніби міні-система індивідуального опалення для системи центрального опалення.

Відтак минулої зими, якщо трикімнатна квартира у сусідньому будинку платила за тепло 2-2,5 тис. грн за опалення, то мешканці рівноцінної квартири нашого будинку платити 700-800 грн. Це в три рази менше. Тому, коли говорять про економію у 50%, то, як показує практика, якщо провести весь необхідний комплекс заходів, економія виходить набагато більша і вкладені кошти вдається повернути.

Зрештою, також зовнішній вигляд будинку став гарним, мікроклімат у середині будинку і якість життя покращилася.

Тому, вважаю, що і сьогодні такі речі потрібно робити. Так, у нас війна і є ризик. Та, якщо відверто, ризик є завжди. Ніколи не було такого часу, коли б було все спокійно, і все ідеально. Завжди щось заважає – чи то війна, чи ковід, чи відсутність роботи, інфляція… Завжди є причини відмовитися рухатися вперед.

З досвіду скажу, що коли люди бачать ефект від робіт, у них з’являється інтерес і бажання економити і далі продовжувати удосконалювати свій будинок», - наголосила Тетяна Афанасьєва.

На важливості проводити заходи з енергоефективності і термомодернізації наголошує і Сергій Солтис, керівник відділу супроводу ОСББ Львівської міської ради.

«На сьогодні ми бачимо, що кожного року заходи з енергоощадності здорожчуються, та і вартість енергоносіїв зростає. Тому єдиний шлях до енергонезалежності і до безпечного проходження зими – це вкласти у свій будинок і зробити його енергоощадним.

Тому, є програми «Теплий дім» Львівської міської ради, є державні програми Фонду Енергоефективності, з яких варто користати. Адже ті, хто вже скористався цими програмами і провели відповідний комплекс заходів, скоротили енергоспоживання на 30-50%, покращився комфорт проживання, і зменшилися нарахування у платіжках.

Бачимо також, що ті ОСББ, які брали кредити 5 років тому, уже їх погасили, а ті, хто брав 2-3 роки тому, виплатили вже більше як 80%», - розповів Сергій Солтис.

Детальніше про Програми з енергоефективності тут

Нагадаємо, з понеділка у Львівській громаді тривав Тиждень сталої енергії. Мета заходу – поширення обізнаності про використання відновлювальних джерел енергії, підвищення енергоефективності та збереження навколишнього середовища серед дітей та молоді. Покращення кліматичної ситуації через зміцнення екологічної та енергетичної свідомості вже з дитинства.

Важливо, що цей Тиждень є повністю безкоштовним для міста, всі події проводять за підтримки партнерів: Угода Мерів, GIZ, АЕМУ, ГО «Плато».

Організатори екскурсії в ОСББ «Калина, 40»: відділ енергоменеджменту та відділ супроводу ОСББ Львівської міської ради.