Відтепер у лікарні швидкої допомоги Львова є робот-хірург daVinci

• 12.11.2020, 14:50
  • Марія Демчина
Надскладні мініінвазивні (тобто з мінімальним розрізом) операції будь-якого органу зможуть робити лікарі-хірурги міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги Львова. Цього разу для лікарні міжнародна поштово-логістична група компаній Meest придбала та доставила зі США американську надсучасну хірургічну робот-систему daVinci. Зараз триває сертифікація обладнання, і вже за місяць лікарі зможуть працювати з допомогою робота. Техніка дозволяє оперувати без прямого контакту хірурга з пацієнтом, що дуже важливо в разі складних інфекцій чи вірусів. Лікарі називають це поступом української медицини на 15 років вперед.

фото: Роман Балук

«Допомога нашим лікарям вже стає приємною традицією. Ми вважаємо власним обов’язком підтримувати людей, які виконують надважливу справу — зберігають та рятують життя українців. Це один з тисячі кроків, які потрібно зробити, щоб вивести українську медицину на дійсно світовий рівень. І впевнений, що саме спільні дії держави та соціально-відповідального бізнесу дозволять досягти цієї мети», — зазначає засновник та президент групи компаній Meest Ростислав Кісіль.

Лікарня швидкої допомоги Львова стала першою комунальною медичною установою в Україні, в якій функціонуватиме робот-хірург daVincі. Це надсучасний пристрій, який використовують для онкологічних, урологічних операцій, а також для хірургічних втручань у важкодоступних місцях. Зараз у світі налічується близько 5000 пристроїв, введених в експлуатацію, а в Україні, станом на 2019 рік, така система була лише одна — у Вінниці.

фото: Роман Балук

«Ми поставили собі за мету перетворити нашу лікарню швидкої допомоги на лікарню світового зразка за якістю надання послуг. Тут вже відбулось чимало змін: запрацювала трансплантологія, відкрито сучасне діалізне відділення, будуємо вертолітний майданчик. Але на цьому ми не зупиняємося — тепер в лікарні буде працювати надсучасний робот-хірург, і ми піднялися ще на декілька щаблів вище.

Завдяки цьому обладнанню і нашим хірургам, десятки, сотні людей будуть мати шанс на життя. Це найважливіше. Мета дуже проста — щоби найсучасніше і найточніше обладнання, яке є у світі, було у Львові. Бо ми побачили під час пандемії, що можемо надіятися лише на власні сили. Ми 240 млн грн скерували з місцевого бюджету на медицину за 9 місяців пандемії, а меценати купили обладнання на 60 млн грн для всіх наших лікарень.

Велика подяка колективу лікарні за мобілізацію і силу. Від усього міста дякую компанії Мeest, яка купила і доставила до лікарні цю техніку. Це унікально, коли в комунальній лікарні з’являються такі речі. Дозвольте мені від імені громади міста Львова вшанувати пана Кісіля Золотим Гербом міста, тому що він показує приклад чесності, відкритості і безкорисної допомоги", — зазначив мер Львова Андрій Садовий.

Робот daVinci складається з двох блоків: центра управління для хірурга-оператора та чотирьох роботизованих рук. Одна рука передає зображення на екран, дві - виконують дії лікаря, а четверта, фактично, є його асистентом. Крім того, Meest передала лікарні електрохірургічний генератор ValleyLab Force FX. Сумарна вартість придбаних компанією апаратів склала понад 2,5 млн грн.

фото: Роман Балук

«Це повністю автоматизований робот, яким керує лікар-хірург на відстані. У світі його створили для того, щоб оперувати, не контактуючи з пацієнтом. Робот дозволяє спеціалістам з інших країн оперувати на відстані, маючи висококваліфіковані навички. Коли пацієнт має важкі інфекції, або віруси, це дозволяє не заразитися або знизити рівень зараження медичного персоналу і безпосередньо лікаря-хірурга. За допомогою цієї техніки всі рухи хірурга злагоджені і дуже точні, а всі вібрації рухів хірурга блокує на рівні комп’ютерних систем. Це неймовірний прогрес у розвитку української медицини», — зазначив Гнат Герич, завідувач 1-го відділення Центру хірургії лікарні.

Робот призначений не для відкритих операцій — а для малоінвазивної хірургії, тобто дозволяє робити операції через невеличкі проколи в тілі людини до 1 см.

фото: Роман Балук

«Різниця у світовій медицині і нашій — скоротилася на 15 років, тому що в жодній державній лікарні цього апарату немає. Ми зможемо робити найсучасніші операції в урології, хірургії, гінекології, онкології - пухлини печінки, кишечника тощо, а також — кардіохірургії.

Da Vinci — це додаткові чотири «руки» для хірурга, які зможуть оперувати найменші пухлини, не роблячи великого розрізу. Лікарі зможуть, буквально, зазирати всередину пацієнтів і ювелірно усувати причину проблеми зі здоров’ям. Адже одна із «рук» робота — це камера, що транслюватиме зображення у тривимірній проекції із 20-кратним збільшенням. Завдяки новому обладнанню лікарі зможуть більш якісно надавати допомогу пацієнтам із пухлинами нирок, передміхурової залози, злоякісними новоутвореннями товстої та прямої кишки, а також гінекології та кардіохірургії. Нашим людям більше не доведеться їхати в інші країни по сучасну медичну допомогу, адже відтепер вони зможуть отримати її вдома, у Львові", — пояснює керівник лікарні швидкої медичної допомоги Львова Олег Самчук.

Це вже не перша ініціатива Meest у межах допомоги львівській медицині. У жовтні компанія передала лікарні швидкої медичної допомоги 35 кисневих концентраторів для лікування пацієнтів з коронавірусною інфекцією, які перебувають у важкому стані, а також — 39 додаткових лікарняних ліжок. А у травні скерувала 20 млн грн на придбання матеріалів та обладнання для запобігання поширенню COVID-19.

відео: Андрій Андрух