Провідний британський фахівець Чарльз Лендрі відкрив Бієнале довіри у Львові

• 19.10.2018, 15:00
  • Тетяна Фалес
У Львові говорять про довіру. В Центрі імені Митрополита Андрея Шептицького УКУ стартувало Бієнале довіри. Серед почесних гостей заходу — Чарльз Лендрі, провідний британський фахівець з розвитку міст, автор численних книг щодо міського розвитку, у тому числі книги «Креативне місто». Під його керівництвом були реалізовані міські проекти у всьому світі — від Албанії до Гонконгу, від Нової Зеландії до Мексики. Учасників Бієнале довіри привітав також міський голова Львова Андрій Садовий та Тарас Добко, перший проректор УКУ.

фото: Олександр Мазуренко

«Для нашої спільноти справді велика честь і радість, що відкриття першого Бієнале довіри відбувається в стінах Центру Митрополита Андрея Шептицького, в стінах нашого університету. Андрей Шептицький умів довіряти і я певен, що тут зібралися люди, яким також не бракує відваги довіряти. Я певен, що довіра творить дива і ми в УКУ пересвідчуємося в цьому вже двадцять чотири роки. Університет не міг би існувати без довіри: без довіри міста, без довіри академічної спільноти, без довіри церкви, без довіри жертводавців і без довіри студентів. Мені пригадалося, як в далекому 1994 році, перші 40 студентів переступали поріг маленького приміщення від напівзруйнованого садочку на вул. Клепарівській і довірили свою освіту тодішній Львівській богословській академії. Довіра будує, вона нам дуже потрібна. Ми вчимося також довіряти Богові, коли, наприклад, приймаємо дуже непрості і ризиковані рішення, як це було 11 грудня 2013 року, коли університет проголосив громадянську непокору тодішньому президенту і урядові. Дива трапляються, коли ми починаємо довіряти один одному. Тому я бажаю нам успішної, плідної праці, щоб ми разом з вами цей радіус кола довіри постійно розширювали», — зазначив Тарас Добко, перший проректор УКУ.

фото: Олександр Мазуренко

«Я радий бути тут. Як ви вже знаєте, цей проект не був створений для заробляння грошей. Він був створений для розповсюдження довіри в світі. Якось я розмовляв зі своїм колегою і він сказав, що Львів прагне бути креативним містом і ми маємо щось робити, щоб він був відкритим до світу», — сказав у своїй промові Чарльз Лендрі.

Нагадаємо, 19−21 жовтня у Львові відбувається Бієнале довіри. Бієнале довіри — це суспільних рух, який об’єднує підприємців, науковців та митців, аби разом поміркувати про засади і принципи побудови довіри у суспільстві.

Організатори хочуть переосмислити український досвід у світовому контексті і подумати, якими способами можна відновити соціальну звичку довіряти.

Барометр довіри Едельмана у 2018 зафіксував рекордне падіння довіри до медіа у світі. Зневіра у «четвертій владі» призводить до того, що люди нездатні відрізнити якісну журналістику від чуток (63%), визначити правду (59%), довіряти лідерам уряду (56%) та бізнесу (42%). Натомість експерти та підприємці стають все більше вартими довіри у очах громадськості — часто саме тому, що не лишаються осторонь нагальних проблем сучасності, і відстоюють важливі для них цінності.

Бієнале довіри не претендує дати одразу готові відповіді — як відновити довіру вже і зараз? — бо це навряд чи можливо. Але організатори хочуть розпочати публічну розмову про довіру (і роботу над її відновленням) у форматі інтелектуальних дискусій, майстер-класів, тренінгів, мистецьких проектів.

Кінцева мета такого проекту — дещо ідеалістична, і може здаватися недосяжною. Але тут важливим є саме процес, а не тільки його результат. Адже побудова суспільної довіри — це щоденна практика, соціальна звичка, злагоджена робота цілої низки інституцій, які забезпечують прозорість і громадський контроль над роботою усіх систем та служб. Для цього існуватиме Бієнале — щодворічна зустріч для моніторингу практик довіри, обміну досвідом, презентації найкращих кейсів.

Міжнародний конкурс плакату як одна з частин Бієнале покликаний зібрати найцікавіші візуалізації ідеї довіри і поширити їх Україною та світом. Плакат — одна з найбільш масових форм мистецтва, яка зараз переживає свій ренесанс. І оскільки відбудова довіри значною мірою також передбачає освітню роботу зі спільнотою, мова плакату буде доречною і влучною. Надійшло близько 500 заявок на участь з усього світу.

«Критичне мислення і здатність до емпатії разом дозволять людям обґрунтовано відрізняти, кому можна і варто довіряти, і тоді повсюдна презумпція недовіри стане непотрібною. Ця мета — недосяжна вповні, але кожен великий шлях починається з перших маленьких кроків. Україні найближчим часом доведеться дуже багато працювати над методиками і практиками правдивого порозуміння, побудови глибокого діалогу, пошуками спільних компромісних рішень. А важку і довготермінову роботу, як відомо, варто починати заздалегідь», — зазначають організатори.

Бієнале довіри вже розпочало свою роботу: до самої події 19−21 жовтня відбулося ще чимало інтерактивних акцій, виступів та різних інших подій, які акцентують довіру (або її нестачу) у нашому повсякденні.

Після Бієнале будуть видані підсумкові матеріали дискусійної та практичної частин, а також завдяки цілеспрямованому і спланованому медіасупроводу буде забезпечено поширення корисних висновків Бієнале серед різноманітних груп цільових аудиторій.

Конкурс плакатів та його подальша демонстрація у різних містах України є частиною поширення сфери впливу Бієнале довіри: через візуальну мову можна зачепити тих, кого не переконують тексти.

Впродовж усієї підготовки Бієнале (кожні два роки подія буде повторюватися у Львові, а між тим, вірогідно, матиме інші міста-партнери) фактично будується і живо промацується міжнародна спільнота зацікавлених темою практиків, теоретиків та потенційних учасників майбутніх проектів. Бієнале — це відкрита платформа; тож йдеться про стабільний майданчик, а не лише про триденну подію.

відео: Андрій Андрух