Для незрячих людей стала доступною ще одна пам’ятка: тепер побачити на дотик можна Гарнізонний храм св.апп. Петра й Павла

  • 29.12.2021, 14:28
  • Пресслужба ЛМР
Сьогодні, 29 грудня, у Львові для незрячих презентували 3D макет Гарнізонного храму святих апостолів Петра й Павла. Бронзову мініатюру святині, яку виготовив скульптор Василь Одрехівський, розмістили на площі навпроти храму. Замовником робіт, вартість яких склала близько 400 тис. грн, виступила Галицька районна адміністрація.

фото: Роман Балук
фото: Роман Балук

«На завершення року нас зібрала дуже знакова подія. Ця площа є символічною з кількох причин: Гарнізонний храм став сьогодні своєрідним символом у російсько-українській  війні. Саме тут ми прощаємося з нашими Героями. Сюди приходять Герої, які одружуються, в яких народжуються діти. Нам дуже важливо, щоб кожен мав змогу побачити і пізнати історію й сучасність нашого Гарнізонного храму. Все більше людей матимуть змогу відчути серцем ще одну частинку Львова», - сказав під час презентації 3D моделі Гарнізонного храму перший заступник міського голови Львова Андрій Москаленко.

Участь у відкритті макету храму взяла і незряча родина Голуб – батьки  покійного Героя АТО Юрія. Настоятель Гарнізонного храму о.Тарас Михальчук розповів, що власне ці люди теж певним чином спонукали до такого проєкту. «Щиро дякуємо авторам, співавторам і усім, хто долучився до створення цього макету. Особливо дякуємо тим, для кого це зроблено. І сьогодні серед наших гостей є родина захисника України Юрія Голуба, який загинув у 2014 році, які є незрячі, і які також нас спонукали до створення цієї особливої локації, щоби можна було шрифтом Брайля відчитати, яким є храм, яка його архітектура», - зазначив отець Тарас Михальчук, настоятель Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла.

Своїми емоціями під час відкриття макету церкви поділилася й ініціаторка створення макетів архітектурних споруд для незрячих, заслужена працівниця соціальної сфери України й радниця міського голови Львова Оксана Потимко,

«Я нарешті зможу побачити Гарнізонний храм. Не просто почути чийсь опис, як він виглядає, а власне на дотик його побачити, як і всі незрячі люди. Також це дуже важливо тому, що макетування архітектурних пам’яток давнього Львова стало брендом для нашого міста, і я страшенно тішуся з того, що моє місто – місто Львів, міська рада - підхопили цю ідею. Є люди, які усвідомили, наскільки це потрібно і важливо – дати незрячій людині можливість побачити, що є довкола.

Такий макет один до одного повинен відтворювати всі деталі. Обов’язково має бути табличка, написана шрифтом Брайля, щоб незрячі могли прочитати, який це макет. І третя річ – ми запропонували архітектору давати рельєфний Q-код, за яким є озвучена деталізована інформація про саму пам’ятку. І от власне Гарнізонний храм став першою такою пам’яткою у Львові, яка має ще супровід з аудіоінформацією про саму пам’ятку», - розповіла Оксана Потимко.

Як зауважив скульптор, член Національної спілки художників України Василь Одрехівський, створення копії храму – колективна робота митців, архітекторів, отців. «Я щасливий, що  мав можливість допомогти, долучитися. Я радий, що Львів стає інклюзивним містом», - додав скульптор.

Нагадаємо, 3D модель Гарнізонного храму – вже шостий макет у Львові, адаптований для людей, які не бачать. Так, у місті доступними для незрячих людей є мініскульптури  Ратуші, церкви св.Юра, пам’ятника Т.Шевченку, Оперного театру та фігури Матері Божої, що на пл. Марійській. 

За словами в.о.директора депаратменту гуманітарної політики Євгена Бойка, наступним об’єктом, який планують відтворити у макеті, стане Латинська катедра. «Вона теж є популярною і серед туристів, і серед мешканців. Це буде на одній вертикалі: маємо макет на пл. Ринок, макет Гарнізонного храму і беремо собі за ціль на наступний рік – макет Латинської катедри», - зауважив Євген Бойко.

Як додала начальниця управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко, зараз, коли фасад храму ще в риштуванні, власне на макеті можна роздивитися його детально. А також переконана, що такі макети, окрім людей з вадами зору, є цікавими і для дітей.

«Ці макети завжди дуже мило виглядають. А ще Василь Одрехівський вміє їх дуже фахово зробити. Зараз, коли фасад ще в риштуванні, ми на цьому макеті можемо побачити докладно, як виглядає кожна скульптура і наскільки прекрасний цей храм. Ці макети є цікаві не тільки для людей з вадами зору, а й для дітей», - додала Лілія Онищенко.

Нагадаємо, на початку грудня у Гарнізонному храмі відзначали 10-річчя відновлення діяльності святині. Тут відкрили відреставровані фрески авторства Екштайна. Реставратори з України та Польщі відновлювали розписи центрального склепіння впродовж 7 років. Вік фресок - майже 300 років, а загальна площа - понад тисячу м кв. Також до ювілею церкви Нацбанк ввів в обіг пам’ятну монету з її зображенням.

Місто ж інвестувало у реставрацію фасаду храму близько 8 млн грн. Ці роботи вже на завершальному етапі.

відео: Андрій Андрух

фото: Роман Балук