Водночас Схід і Захід

Турецький мандрівник XVII століття Евлія Челебі писав про львівських дівчат: «У сприятливому кліматі тутешніх місць дівчата такі гарні, що побачивши їх, одягнених у шовковий розмаїтий одяг, сонцеликих, з очима козулі, газелі, сарни, втрачаєш голову».

Якщо ми на географічній мапі Європи одну ніжку циркуля вмістимо у кружечок з написом Львів, а іншу у кружечок з написом Феодосія (середньовічна торговельна Кафа), а потім протягнемо по колу другу ніжку у західному напрямку, то невдовзі вона опиниться точнісінько у кружечку з написом Венеція. Це напрочуд дивовижно, але Львів виявляється рівновіддаленим від Криму і Північної Італії, і таким чином вирізняється своїм майже казково-містичним  географічним  розташуван-ням, яке  зближує Схід і Захід, Азію і Європу.Львів – місто Заходу і водночас місто Сходу, завдячує своїй історичній кармі унікальним положенням на містичному перетині глобальних культурно-цивілізаційних впливів. Він вигідно і зручно умістився на геополітичному стику двох цивілізацій, на тектонічному розламі двох різних і часами ворожих культур, намагаючись віками сумістити несумісне.

Тут зливався воєдино загадковий, ірраціональний і деспотичний Схід з героїчним, романтичним і прагматичним Заходом. Тут у багатоетнічному і мультикультурному плавильному котлі століттями вироблялися ті принципи толерантності й пошанівку чужого, які у подальшому можуть стати чинником утвердження цих ідей вже у прийдешній Новій Європі.Львів став точкою дотику двох культурних світів, рівновіддаленою культурною і торговельною Меккою, яка невидимим магнітом завжди притягала сюди надзвичайно талановитих людей: архітекторів, скульпторів, художників, ремісників, купців, громадських діячів. Їх вабили сюди не лише незліченні дивовижні багатства – величні храми, розкішні палаци, крамниці, повні найрізноманітніших товарів з усіх куточків світу, а й високий рівень культури, освіти, бурхливе інтелектуальне життя. Тут кожен, звідки б він не походив: з Італії, Швейцарії, Німеччини, Греції чи Вірменії, за львівськими міськими мурами завжди знаходив надійний прихисток і можливість займатися улюбленою справою, що повною мірою дозволяло розкрити його здібності і талант…