Повноваження голови правління ОСББ: розвінчуємо міфи

Чи може голова правління ОСББ самостійно приймати рішення про позов до суду, укладання договору або щодо звернення співвласника на одноосібне користування коморою? Часом співвласники, або навіть члени правління ОСББ шукають відповіді на ці та чимало подібних питань, звертаючись до нас за роз’ясненнями. Тож маємо привід докладніше розповісти про повноваження голови правління ОСББ та навпаки — про міфи щодо таких повноважень.

Голова правління ОСББ — це людина, більше за всіх контактує зі співвласниками, яка має керувати об»єднанням та “задавати ритм” життю в цілому багатоквартирному будинку. Однак, у першу чергу, ця людина має чітко знати не лише свої права та обов’язки, а й повноваження при прийнятті рішень. Голова правління повинен розуміти межі власної відповідальності: чи може він відповідати на питання (навіть в усній формі), укладати певні договори.

Як показує практика, від цього розуміння може залежати не лише його власна доля на цій посаді, але й доля всього будинку та людей, які довірили йому керувати об’єднанням співвласників.

Утім, часом так стається, що свідомо, або й несвідомо, голови правлінь перевищують власні повноваження, даючи комусь невмотивовані усні обіцянки, або навіть самостійно, без жодних консультацій, підписуючи документи. Розглянемо декілька ситуацій, які іноді трапляються в багатоквартирних будинках та пояснимо, хто ж насправді мав приймати щодо них рішення. Побутують міфи, нібито голови ОСББ мають всі повноваження вирішувати ці питання.

Але чи справді це так?

  • Співвласника будинку звернулися до голови правління з проханням забезпечити виконання певних робіт за рахунок сплати внесків. Варто пам’ятати, що голова правління не має права самостійно приймати таке рішення. Вирішувати такі питання може лише правління ОСББ.
  • Один зі співвласників будинку попросив голову правління дати йому можливість одноосібно користуватися коморою на поверсі. В такому випадку навіть правління ОСББ безсиле: рішення щодо подібних питань відноситься до компетенції загальних зборів об»єднання.
  • На загальних зборах ОСББ було прийнято рішення купити газонокосарку. Голова правління сам обрав модель та купив пристрій. Однак він не мав права це робити: адже навіть таке, здавалося би, очевидне рішення, належить до компетенції правління та його можна при бажанні оскаржити в суді. Оскільки саме правління — це законний виконавчий орган в ОСББ. І вже правління може передоручити голові купівлю.
  • Голова правління вирішив самостійно підписати додаткову угоду до договору, не погодивши її з членами правління. І в цьому випадку він не мав на це права — і договори, і додаткові угоди без погодження з правлінням будуть недійсними. Адже голова повинен вчиняти подібні дії лише відповідно до рішень правління.
  • Співвласник звернувся до голови правління ОСББ з проханням відтермінувати подачу позову до суду. Зайве й говорити, що самостійно голова правління не має на це права, тож скільки би співвласник про це його просив — позову не уникнути.

У когось може скластися враження, що голова правління ОСББ — взагалі безправний, і не може самостійно ступити ні кроку. Однак це не так. Насправді він може і повинен діяти самостійно, але… чітко керуючись у своїх діях статутом ОСББ та погоджуючи рішення з правлінням.

У типовому статуті ОСББ в пункті 16 Розділу ІІІ наведено повноваження голови правління, і зв’язок із рішеннями правління там прослідковується дуже чітко. Наведемо тут цей пункт повністю. Отже, на виконання своїх повноважень голова правління:

  • веде засідання правління, якщо правління не доручило ведення засідання іншому члену правління;
  • забезпечує виконання рішень загальних зборів та рішень правління;
  • діє без доручення від імені об’єднання та укладає в межах своєї компетенції договори і вчиняє інші правочини відповідно до рішень правління;
  • розпоряджається коштами об’єднання відповідно до затвердженого кошторису та рішень правління, має право першого підпису фінансових документів об’єднання;
  • наймає на роботу в об’єднання працівників та звільняє їх, застосовує до них заходи заохочення та накладає стягнення, видає обов’язкові для працівників об’єднання накази у сфері трудових правовідносин;
  • за рішенням правління видає довіреності на представництво інтересів об’єднання іншим особам;
  • відкриває і закриває рахунки об’єднання в банківських установах та інших фінансових установах, підписує банківські та інші фінансові документи;
  • відповідно до рішень правління здійснює інші дії, спрямовані на досягнення мети та завдань об’єднання.

Хтось може сказати, що типовий статут та посилання на нього — це скоріше теорія. Тож звернімося до обіцяної практики. Так, у постанові Верховного суду України від 28 січня 2020 року у справі №920/178/19 викладена аналогічна позиція. Справа полягала в тому, що голова правління одного із сумських ОСББ підписав додаткову угоду вже після укладеного договору на постачання електроенергії між ОСББ та ПАТ “Сумиобленерго”, самостійно, без рішення правління. Сама угода передбачала переведення лічильника, який рахує виключно електричну енергію на загальні побутові потреби в будинку (комунальні) в загальнобудинковий.

ОСББ прагнуло визнати недійсною цю додаткову угоду і виграло суд в усіх трьох інстанціях, посилаючись на наступне:

  1. Згадування про посаду “голова правління” в Законі України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” відсутнє.
  2. Згідно зі ст. 10 Закону України “Про ОСББ”, правління об»єднання є одним із органів управління об»єднання, є його виконавчим органом. Тобто правління — це колегіальний орган, і будь-яке рішення має прийматися колегіально, а вже потім виконуватися головою правління.
  3. В цитованому вище Статуті ОСББ є пряма норма, згідно з якою голова правління має право вчиняти дії, укладати договори та інші правочини лише відповідно до рішення правління

Таким чином виходить, що під кожне рішення голови правління ОСББ має бути протокол, затверджений правлінням, а кожен свій вагомий крок він має погоджувати з цим колегіальним органом? Може для когось це й буде відкриттям — але саме так і є.

Однак чи не значить це, що робота кожного голови правління — вкрай зарегульована, і він не може й кроку ступити самостійно? А ось тут — уже негативна відповідь. Діяльність як самого правління ОСББ, так і його голови, можуть спростити затверджене загальними зборами ОСББ “Положення про правління об»єднання” та затверджене правлінням ОСББ “Положення про голову правління”.

В цих документах може бути зафіксовано низку питань, які передбачатимуть певні некритичні випадки розширення повноважень голови правління — але лише з метою спрощення роботи та пришвидшення рішень. Жодних зловживань такі зміни не мають допускати: правління повинне контролювати роботу голови та повністю виключати перевищення ним повноважень.